Accumulation tank (without coils) GALMET SG (B) 500 - insulated
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Storage tanks are designed to accumulate thermal energy of water and optimal heat consumption in operation and function of traditional boilers for solid fuels such as coal, wood and others. Their usefulness is special because boiler can always operate under optimal conditions, even at maximum temperatures then excess heat (not collected by central heating system) can accumulate in tank.
Advantages:
- Improvement in use of thermal energy approx. 40%
- Very high reduction of tar production in boiler
- High boiler efficiency
- Longer lifetime of boiler (up to three times), chimney and other parts of heating system
- Simplified boiler operation because the boiler operates at optimum output
- Less risk of boiling water in the boiler
- Reduced risk of fire in chimney
| Technical data | Unit | SG(B) 200 | SG(B) 300 | SG(B) 400 | SG(B) 500 |
| ErP energy efficiency class | - | B | B | C | C |
| Storage capacity1 | l. | 223 | 305 | 396 | 467 |
| Max. operating pressure of tank | MPa | 0.3 | |||
| Max. tank operating temperature | °C | 100 | |||
| h1 - boiler water connection - Gw 6/4” | mm | 220 | 250 | ||
| h2 - boiler water connection - Gw 6/4” | mm | 220 | 250 | ||
| h3 - boiler water connection - Gw 6/4” | mm | - | 390 | 445 | 485 |
| h4 - sensor/thermometer connection Gw 1/2" | mm | 315 | 500 | 565 | 565 |
| h5 - boiler water connection - Gw 6/4” | mm | 485 | 560 | 635 | 715 |
| h6 - boiler water connection - Gw 6/4” | mm | 555 | 730 | 825 | 945 |
| h72 | mm | 605 | 900 | 1115 | 1185 |
| h8 - sensor/thermometer connection - Gw 1/2" | mm | 785 | 900 | 1115 | 1180 |
| h9 - boiler water connection - Gw 6/4" | mm | 785 | 1070 | 1210 | 1410 |
| h10 - boiler water connection - Gw 6/4" | mm | 885 | 1235 | 1400 | 1640 |
| h11 - sensor/thermometer connection - Gw 1/2" | mm | 885 | 1235 | 1400 | 1640 |
| L - height | mm | 1140 | 1480 | 1685 | 1925 |
| d - inner diameter of tank | mm | 550 | 600 | ||
| D - outer diameter of tank | mm | 670 | 700 | ||
| Weight | kg | 60 | 75 | 90 | 105 |

Height of slope:
| Height mm | Diameter with insulation | Diameter without insulation | Diagonal with insulation | Diagonal without insulation | |
| 300 L | 1480 | 670 | - | 1645 | - |
| 400 L | 1685 | 700 | - | 1845 | - |
| 500 L | 1925 | 700 | - | 2069 | - |
| 800 L | 1730 | 950 | 790 | 1994 | 1922 |
| 1000 L | 2050 | 950 | 790 | 2280 | 2217 |
| 1500 L | 2700 | 1100 | 900 | 2936 | 2867 |
| 2000 L | 2500 | 1300 | 1100 | 2838 | 2752 |
| 3000 L | 2750 | 1450 | 1250 | 3129 | 3041 |
| 4000 L | 2355 | 1800 | 1600 | 2985 | 2868 |
| 5000 L | 2855 | 1800 | 1600 | 3396 | 3293 |
Technical data
| Height | 1900 mm |
| Weight (without isolation) | 105 kg |
| Maximum boiler water temperature | 95 °C |
| Maximum pressure for boiler water tank | 0.3 MPa |
| Boiler water capacity | 467 l |
| Diameter (without isolation) | 700 mm |
| External Enclosure | skay |
| Boiler connections | 6/4 cal |
| Sensor connection | 1/2 cal |
| Release | 1 cal |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.