0
OKAZJE Kotły c.o. Podajniki Kominki na drewno Piecyki na pellet Kuchnie węglowe Nagrzewnice Palniki Osprzęt Grzejniki c. o. Bojlery c.w.u. Kolektory słoneczne Zbiorniki akumulacyjne Zespoły transportujące paliwo Pompy ciepła Ogrzewanie podłogowe Paliwa: Węgiel, Pellety Gaz Inne produkty Galeria produktów Części zamienne Archiwum
Kotly.com.pl Uchwała antysmogowa w woj. małopolskim

Uchwała antysmogowa w woj. małopolskim

Sejmik Małopolski przyjął uchwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca 2017 roku w całym regionie Małopolski będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece i kotły do ogrzewania na paliwa stałe, które spełniają najwyższe normy emisyjne (tj. kotły piątej klasy oraz kotły z ecodesign).

Stare kotły i piece centralnego ogrzewania muszą zostać wymienione na terenie Małopolski do 2023 r.

Woj. Małopolski jest pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulację antysmogową na poziomie całego województwa. Zgodnie z przyjętym dokumentem uchwały antysmogowej, w Małopolsce nadal będzie dozwolone używania paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości takich jak:

  • muł węglowy
  • flot węglowy
  • drewno o wilgotności powyżej 20%

Nowe przepisy w zakresie wymogów dotyczących paliw, wejdą w życie już od 1 lipca 2017 r.

W przypadku pieca i kotła w nowo budowanych domach i obiektach od 1 lipca będą musiały być montowane kotły grzewcze piątej generacji. Docelowo do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece i kotły, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy wyznaczony do końca 2026 r.

Montowane kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Nie ma potrzeby wymiany kominków już zamontowanych. Żeby spełniały one określone w ustawie antysmogowej poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

Co wprowadza uchwała antysmogowa dla województwa Małopolski?

Wymagania dla jakości stosowanych paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach

  • od 1 lipca 2017 r.
  • zakaz stosowania mułów i flotów węglowych
  • zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20% (suszenie przynajmniej 2 sezony)

Wprowadza wymagania i obowiązki dla właścicieli kominków

  • od 2019 r. nowo instalowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu
  • od 1 stycznia 2023 r. dotychczasowe kominki, które nie mają sprawności cieplnej co najmniej 80%, muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję o co najmniej 80% (np. elektrofiltr)

Pełny tekst uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolski (Uchwała Nr XXXII/452/17)

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.