Kontakt:  📞 +48 32 415 31 65📱 +48 695 11 88 05
Sprzedajemy od 1984
Kotly.com.pl
0
OKAZJE Kotły c.o. Kotłownie kontenerowe Podajniki Kominki na drewno Piece na pellet Kuchnie węglowe Nagrzewnice i Kurtyny Palniki Osprzęt Grzejniki Bojlery c.w.u. Zbiorniki akumulacyjne Kolektory słoneczne Fotowoltaika Klimatyzacje Pompy ciepła Ogrzewanie podłogowe Paliwa: Węgiel, Pellety Gaz Inne produkty Galeria produktów Części zamienne i akcesoria Archiwum
Kotly.com.pl Dobór kotła

Dobór kotła

1. Moc

Najpierw należy określić moc kotła, jaka będzie potrzebna do ogrzewania Twoich pomieszczeń.
Tradycyjnie wysokość pokojów w domu mieszkalnym to około 2,60m. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to orientacyjną moc kotła możesz odczytać z następującej tabeli:

Orientacyjne parametry doboru mocy kotła (dom ocieplony)
Moc kotła: [kW] 8 12 14 17 20 22 25 31 41
Zalecany na powierzchnię (dom nieocieplony): [m2] 85 120 135 170 200 220 245 300 400

 

Orientacyjne parametry doboru mocy kotła (dom nieocieplony)
Moc kotła: [kW] 10 14 16 21 24 27 30 37 49
Zalecany na powierzchnię: [m2] 85 120 135 170 200 220 245 300 400

Jeżeli masz więc np. zamiar ogrzać dwa poziomy domu o wymiarach 7 na 10 metrów to powierzchnia, którą chcesz ogrzać to 2*(7x10), czyli 140 metrów kwadratowych. Powinieneś więc wybrać kocioł o mocy około 16 kW.

Jeżeli wysokość pomieszczeń, które zamierzasz ogrzać, jest inna to:

Wzór na obliczanie mocy kotła
Orientacyjną moc kotła najprościej można dobrać na podstawie wskaźnika odnoszącego się do kubatury ogrzewanych pomieszczeń. Wartość tego wskaźnika zależy od stopnia izolacji termicznej budynku. W przypadku bardzo dobrej izolacji termicznej zakładamy moc 40 W/m3, zaś w przypadku budynków pozbawionych izolacji termicznej korzystamy ze współczynnika 48 W/m3.


I Przykład
Policzmy moc kotła dla kamienicy bez izolacji termicznej. Budynek ma powierzchnię 300 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 3m, kocioł powinien więc mieć moc:

      Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 48
[W]
      Moc kotła = 300m2 * 3m * 48W = 43200W czyli 43 kW (po zaokrągleniu)


II Przykład
Policzmy moc kotła dla nowego domu o bardzo dobrej izolacji termicznej. Budynek ma powierzchnię 150 m2, a wysokość pomieszczeń wynosi 2,5m, kocioł powinien więc mieć moc:

      Moc kotła = Powierzchnia [m2] * Wysokość pomieszczeń [m] * 40 [W]
      Moc kotła = 150m2 * 2,5m * 40W = 15000W czyli 15 kW

Powyższe sugestie mają charakter orientacyjny. Dokładnie moc kotła przedstawia zawsze projekt domu lub instalacji. W razie wątpliwości prosimy o kontakt.



Paliwem podstawowym wielu kotłów jest generalnie węgiel lub koks. Przy opalaniu paliwem zastępczym o mniejszej kaloryczności np. drewnem, kocioł powinien być o stopień większy. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę dla jakiego paliwa podawana jest moc nominalna, np. przy kotłach zgazujących drewno moc jest już podana dla drewna.
Powyższa tabela zastosowanie ma dla starszych domów. Gdy Twoja instalacja grzewcza jest nowoczesna o małej ilości wody w rurach, a budynek dobrze ocieplony, to możesz dobrać kocioł o jeden stopień mniejszy.

Powyższe zalecenia co do mocy kotła obejmują już ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Do powierzchni ogrzewanej nie warto wliczać pomieszczeń bardzo rzadko ogrzewanych typu garaż lub piwnica, ponieważ prowadzi to do przewymiarowania kotła przez co rzadko będzie on pracował z zalecaną temperaturą 60-85 stopni Celsjusza.

Znając już zapotrzebowanie na moc, pozostaje wybrać konkretny kocioł. Wybór jest spory, można wybierać pod względem budowy: kotły żeliwne lub stalowe oraz pod względem paliwa: kotły na drewno, kotły na ekogroszek i miał, kotły na pelety oraz wiele więcej. Zobacz wszystkie propozycje na Kotly.com.pl

2. Sterowanie - znajdziesz w kategorii Osprzęt kotłów » Sterowniki kotła

 

Aby zagwarantować dobre spalanie paliwa kotły bez podajnika wyposaża się w automatyczne napowietrzanie:
- miarkownik ciągu – mechanicznie podnosi dolne drzwiczki wlotu powietrza w zależności od żądanej temperatury
- wentylator - wdmuchuje powietrze do komory spalania (najczęściej od strony rusztu), wentylator stosuje się w połączeniu ze sterownikiem.

Ten osprzęt czasami jest już w komplecie, a czasami jest to dodatkowo płatna opcja (patrz opis kotła).


3. Kocioł z podajnikiem

 

Jeżeli cenisz sobie wygodę, a sytuacja finansowa na to pozwala, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup kotła ekologicznego z automatycznym podajnikiem paliwa. Charakterystyczną cechą tych kotłów jest palenisko, spalające porcję paliwa niezbędną do otrzymania żądanej temperatury wody. Nadmuch powietrza również odbywa się automatycznie, dlatego spaliny emitowane w trakcie pracy kotła są czyste. W komplecie zawsze jest już sterownik, wentylator oraz podajnik paliwa wraz z silnikiem. Obsługa kotła sprowadza się do okresowego (średnio co 3-14 dni) napełniania pojemnika zasypowego paliwem. Pojemnik może być usytuowany po lewej lub prawej stronie kotła (w zależności od potrzeb klienta). Na kocioł patrzymy w takiej sytuacji zawsze od przodu kotła, czyli od strony sterownika. Kotły z automatycznym podajnikiem paliwa wykorzystuje się również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (także latem). Kotły z podajnikiem to według nas najlepsze źródło ciepła w Twoim domu.


4. Podłączenie - znajdziesz w kategorii Przyłącza i silikony lub Rury czarne

Nadszedł czas, aby podłączyć kocioł do komina, służy do tego przyłącze (rura łącząca kocioł z kominem), które występuje najczęściej w formie prostej rury o długości około 35cm lub w formie kolana.

Dla przykładu podłączenie za pomocą przyłącza prostego (element nr 1 na rysunku) pokazuje poniższy rysunek:

podłączenie kotła
1 - przyłącze, 2 - czopuch, 3 - kocioł z górnym spalaniem, 4 - miarkownik


5. Pompa - znajdziesz w kategorii Osprzęt kotłów » Pompy

Podczas każdej modyfikacji instalacji warto założyć pompę obiegową centralnego ogrzewania, która będzie wodę z kotła c.o. tłoczyła przez rury, grzejniki,... Instalacja z pompą cechuje się bowiem mniejszą bezwładnością, a ciepło dociera także do najbardziej oddalonych grzejników. Jeżeli nie ma dokładnego projektu instalacji c.o. który wyszczególnia wszystkie elementy to pompę dobieramy na podstawie wysokości słupa wody tzw. pionu. Wysokość pionu to odległość od kotła do najwyższego grzejnika.

Poniżej przedstawiliśmy uproszczony sposób na dobór pompy dla domu o standardowej wysokości pomieszczeń, czyli ok. 2,6m:

1. Dom parterowy (kocioł i grzejniki na parterze) => pompa o wysokości pionu 2m
2. Dom parterowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze) => pompa o wysokości pionu 4m
3. Dom piętrowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze i piętrze) => pompa o wysokości pionu 6m
4. Dom piętrowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze oraz na dwóch piętrach) => pompa o wysokości pionu 6m lub 8m.

Jeżeli w instalacji jest osobny obieg na bojler (wymiennik) ogrzewający ciepłą wodę użytkową to wodę z c.o. poprzez płaszcz wodny lub wężownicę bojlera najczęściej przetacza pompa o wysokości pionu 2 lub 4m.
Aby pompa nie pracowała cały czas warto zakupić do pompy sterownik który wyłączy ją kiedy kocioł już wygaśnie. Jeżeli kocioł ma sterownik który steruje pracą wentylatora kotła to najczęściej można pod ten sam sterownik podpiąć też pompę obiegową i dodatkowy sterownik pompy nie jest konieczny.


6. Zawór czterodrogowy - znajdziesz w kategorii Osprzęt kotłów » Zawory mieszające » Czterodrogowe

Aby wydłużyć żywotność kotła oraz oszczędnie spalać paliwo zaleca się zastosowanie zaworu mieszającego czterodrogowego.Poniżej dokumenty które opisują zasadę jego działania:

- Schemat podłączenia kotła z podajnikiem oraz zasobnikiem c.w.u.
- Prezentacja zasady działania mieszaczy (Power Point, 1,5 MB)

Zawór czterodrogowy część gorącej wody wychodzącej z kotła kieruje z powrotem do niego. Podniesienie temperatury wody powracającej do kotła przeciwdziała zjawisku korozji niskotemperaturowej i wydłuża żywotność kotła. Tą samą ilość wody powracającej z grzejników zawór czterodrogowy z kolei kieruje z powrotem na zasilanie grzejników c.o. To z kolei umożliwia wiosną i jesienią pracę kotła z zalecaną temperaturą co najmniej 60 st. C przy jednoczesnym utrzymywaniu w obiegu grzejnikowym niższej temperatury zgodnej ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię.

Jeżeli nie ma potrzeby obniżania temperatury wody zasilającej grzejniki bo na grzejnikach są założone zawory i głowice termostatyczne, to wystarczy jedynie zamontować zawór trzydrogowy na powrocie do kotła aby podnieść temperaturę powrotu. Można to zrobić zaworem ręcznym lub najlepiej termostatycznym.

 

 

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.