Kontakt:  📱 Mobil v české síti: 072 056 26 27
Prodáváme od roku 1984
Kotly.com.pl
0
Příležitostné nákupy Kotle pro ústřední topení Kontejnerové kotelny Přestavbové sady pro kotle Viadrus Krby na dřevo Kamna na pelety Kuchyňské sporáky Teplovzdušné agregáty a vzduchová clona Hořáky Příslušenství Radiátory Ohřívače vody (bojlery) Akumulační nádrže Solární panely Fotovoltaika Klimatizace Tepelné čerpadla Podlahové topení Paliva: Uhlí, Pelety Plyn Ostatní výrobky Galérie výrobků Náhradní díly a příslušenství Archiv
Kotly.com.pl Dobór bojlera

Dobór bojlera

Bojlery ciepłej wody użytkowej w systemach centralnego ogrzewania

 

bojlery centralnego ogrzewaniaW każdym domostwie (czy jest to dom jednorodzinny czy też mieszkanie w bloku) jest zapotrzebowanie na ciepło. Ciepło to używane jest na różne sposoby: podgrzewanie wody, dostarczanie ciepła do grzejników, ogrzewanie podłogowe, itp. Nawiązując do pierwszego ze sposobów wykorzystania ciepła (podgrzewanie wody), najpowszechniej stosowanym urządzeniem odpowiedzialnym za nagrzanie c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) jest bojler. Najprościej ujmując, bojler to rodzaj zbiornika, w którym zachodzi proces podgrzewania wody do wymaganej temperatury za pomocą elementu grzewczego znajdującego się wewnątrz tego zbiornika. Szeroka gama sprzedawanych zasobników ciepłej wody pozwala na dopasowanie różnych typów bojlerów do różnych źródeł ciepła takich jak np. kotły na paliwa stałe, gazowe, olejowe, kotły niskotemperaturowe, kominki z płaszczem wodnym, pompy ciepła, kolektory słoneczne, itp. Dzięki zastosowaniu zasobników ciepła znacznie wzrasta ekonomika wykorzystania energii i emisja szkodliwych spalin a efekt korozji w kotle ulega zmniejszeniu. W obecnych czasach instalacje grzewcze na paliwa stałe w dobrze izolowanych budynkach mieszkalnych i bez akumulacji ciepła są już przeszłością.

 

Dobór i użytkowanie bojlerów

BojleryZanim dokonamy zakupu bojlera, najpierw należy obliczyć jak duże jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Aby zakup ten był jak najbardziej trafny a bojler dobrany najbardziej optymalnie, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: ilość punktów z których pobierana będzie woda, ilość domowników, przyzwyczajenia osób korzystających z ciepłej wody, itp. Nie bez znaczenia pozostaje również dobór zasobnika ciepła o odpowiedniej wielkości. Dlatego bardzo ważnym jest aby dobrany bojler był takiej wielkości, aby w pełni wystarczał na ogrzanie wystarczającej ilości wody na dane pomieszczenie mieszkalne. Nieodpowiednio i nieprofesjonalnie dobrany bojler może nas bowiem kosztować niedogrzaną wodę, nerwy i prawdopodobnie kolejny drogi wydatek. Temperatura ciepłej wody użytkowej może być w bojlerach regulowana od 35°C do temperatury maksymalnej. Podczas pracy wymiennika ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby temperatura wody znajdującej się w bojlerze nie była zbyt wysoka gdyż może to doprowadzić do osadzania się kamienia wewnątrz wymiennika i spowodować poparzenie podczas codziennego korzystania z wody przez domowników. Optymalna temperatura wody w wymienniku powinna wahać się w przedziale od 45-55°C. Temperatura pomiędzy 35 i 46°C sprzyja rozwijaniu się bakterii legionella wywołujących zapalenie płuc. Aby bakterie te obumarły temperatura musi wzrosnąć powyżej 60°C. Zaleca się zatem raz na jakiś czas nastawiać wyższą temperaturę celem odkażenia wody znajdującej się w zbiorniku.

bojlery z wężownicą

 

Główne zalety bojlerów

  • Możliwość zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową nawet do kilku jednostek;
  • W przypadku wymienników o większej pojemności - możliwość akumulacji większej ilości c.w.u. dające możliwość magazynowania ciepłej wody przez dłuższy czas;
  • Możliwość dopasowania wymiennika ciepła do różnych źródeł energii (kotły na paliwa stałe, wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, kolektory słoneczne, itp.)
  • Możliwość uzyskania ciepłej wody użytkowej w dosyć krótkim czasie;
  • Możliwość wykorzystania energii elektrycznej wtedy, gdy jest ona tańsza;
  • W przypadku modeli z izolacją termiczną - możliwość magazynowania ciepłej wody użytkowej przez znacznie dłuższy okres czasu.

 

 

Wymiennik c.w.u.

Warto aby kocioł ogrzewał także ciepłą wodę użytkową. Będzie potrzebny w tym celu wymiennik ciepła (potocznie zwany bojlerem lub zasobnikiem). Wymiennik taki musi posiadać płaszcz wodny (tzw. wymiennik dwupłaszczowy) lub wężownicę. W uproszczeniu bojler dobieramy na podstawie ilości osób w gospodarstwie domowym: 1-2 osoby: 80L, 3-4 osoby: 100L, 5 osób: 120L, 6-7 osób 140L. Jeżeli w przyszłości planujemy dołożenie instalacji solarnej to możemy zakupić od razu większy zasobnik z dwiema wężownicami.

Naše stránky používají cookies. Pokud chcete, můžete vždy vypnout v nastavení svého prohlížeče. OK, zavřete informaci Nebo se dozvědět více.